Museums

Marocká muzea: Vrcholné umění

Naše kultura je naší identitou a historií. V každém městě můžete navštívit tato místa plná vzpomínek a objevit všestranně zaměřené historické dědictví.

Paláce a Riads

Obdivujte staré paláce, riády, které byly přestavěny do muzeí. Jejich nádherné bohatě zdobené výstavní prostory jsou samy často uměleckým dílem. To je případ muzea Marockého umění Dar Si Saïd v Marrakéši! Budete uhranuti bohatstvím sbírek, které jsou zde vystavovány.

Umění a paměť

 

V Dar Batha ve Fezu v blízkosti okázalého paláce nesmíte minout místnosti věnované umění a tradicím, které poskytující skutečný přehled vědomostí. Muzeum marockého umění (dříve známém jako Oudaïa) v Rabatu představuje jednotlivé exponáty, jejichž stáří sahá od prehistorických dob až do období Islámu.

V paláci Mnebhi v Marrakéši v srdci Medíny jsou nádherné ukázky Koránů, které odráží bohatost arabské kaligrafie. Oblastní etnografické muzeum Dar Jamaï v Meknèsu, které je zářným příkladem arabsko-andaluské architektury, v sobě zosobňuje marockou řemeslnou zručnost v její znamenitosti a kultivovanosti.

Kultura pro každého

V Maroku je návštěva muzeí způsob, jak poznat naší historii a náš původ. Každý region je pyšný na své jednotlivé zvláštnosti. Vyšívané tkaniny, keramika, šperky, dřevěné sošky a kožené výrobky jsou vrcholem naší řemeslné zručnosti. Můžete také objevovat muzea věnovaná modernímu umění, jedno, sídlící na místě bývalého britského konzulátu, naleznete v Tangeru, nebo keramice, jedním z nich je národní muzeum v Safi, které bylo zřízeno ve staré pevnosti postavené Portugalci.

K zapamatování

Naše mnohá muzea, která pravdivě odrážejí naší historii a rozmanitost naší umělecké tvorby a řemeslné výroby, jsou vždy umístěna v kouzelném prostředí.

Language

Jazyk a důležitá slovní zásoba

Arabština je hlavním jazykem používaným v Maroku, avšak na mnoha místech se domluvíte francouzsky a španělsky.

Moderní a mluvená arabština

 

Moderní a mluvená arabština

Mluvená arabština vznikla jako produkt historických a kulturních vlivů. V běžné formě obsahuje původně berberské výrazy. Moderní arabština je používána na vládní úrovni, v médiích, v právním systému, kultuře náboženství a taktéž v politice.

Cizí jazyky

 

Geografická blízkost a historie přispívají k tomu, že Maročané mluví španělsky a francouzsky. V městech Tanger, Tétouan a Chefchaouen je jazyk Cervantèsův velmi rozšířen. Francouzština je prvním cizím jazykem a mluví se jí v celém Maroku.

Pár běžných slovíček marocké arabštiny

Ano = na’am/líeh
Ne = la
Díky = šukran, barak el-lah fik
O. K. = ouakha
Prosím = min fadlak / afak
Na shledanou = bi-slama
Dobré ráno = sebah-el-chejr
Promiňte = smeh-li
Kolik to stojí? = chhal / chhal el-taman
Nerozumím = ma fhemt-ch

Customs

Under construction

Gastronomy

 

Marocká kuchyně

Stejně jako samotná země je i kuchyně plná chutí vůní a barev. Její aroma a sladko-kyselé kombinace jsou známy po celém světě.

Použití a zvyky

Marocké jídlo je zážitek pro všechny smysly. Přátelská atmosféra je doplňována vůní šafránu, kmínu a koriandru. Každý region vám odhalí své speciality, tradice a pohostinnost.

Velká klasika

Samozřejmě ochutnáte mezinárodní hvězdu: kuskus, nebo spíše celou škálu kuskusů, jelikož jich je velké množství v závislosti na ročním období a oblasti. Ochutnáte jemnou rovnováhu mezi kořeními a bohatou kombinací masa a zeleniny. Vychutnáte si šperk marocké kuchyně Pastillu, delikátní koláč kombinující jemně nasekané holubí maso, petržel, vejce uvařené natvrdo, mandle a med. Vše je na závěr posypáno skořicí a cukrem – opravdová hostina pro smysly. Tuto oddanost sladkému pečivu najdete také u kuřecích nebo hovězích brioutek (smažené nebo pečené taštičky). Objevíte polévky včetně Hariry, jejímž základem je čočka a hrášek. A jak byste mohli odolat potěšení z tahini? Toto masité jídlo, jehož základem je kuřecí nebo rybí směs doplněná zeleninou a ovocem, je tradičně vařeno v zakrytém hliněném hrnci, který dal tomuto jídlu jméno.

Čaj a koláče

Čaj a koláče

A nakonec marocké sladkosti: palačinky s medem a sezamovými semínky, koláče připravované s mandlemi a hrozinkami atd. To vše je samozřejmě doplněno tradičním mátovým čajem.

K zapamatování

Marocká kuchyně je jedna z nejlepších na světě. Přijďte a uvidíte sami.

 

 

Festivals

Země festivalů

Účastí na kulturních událostech můžete objevit tvořivou energii Marockého království a šíři různých uměleckých událostí, které v Maroku probíhají po celý rok.

Kultura pro každého

 

Maroko jako země, která nabízela vřelé přijetí a možnost k setkání již od dob Antiky, má svůj podíl na světových festivalech. Hudba, film, lidová kultura: velká města nabízejí originální události, jejichž často deklarovaným tématem je dialog mezi východní a západní kulturou. Kupříkladu Tanger nyní oslavuje jazz ve všech jeho formách na festivalu Tanjazz. Využijte návštěvy Maroka, abyste objevili atmosféru těchto událostí. Mnoho koncertů a filmových promítání probíhá v historickém prostředí, často i venku, a díky teplým marockým večerům získávají tyto události výjimečnou atmosféru. Přátelskou atmosféru jistě naleznete na hudebním festivalu Timitar v Agadiru a na festivalu Mawazine v Rabatu, který je oslavou world music od roku 2001.

Dialog a sdílení

 

Mezinárodní filmový festival v Marrakéši staví most mezi filmovým průmyslem na Západě a na Východě, a to díky tvorbě, která je kombinací kultur, národností a jazyků. Festival již přivítal mnohá slavná jména filmového průmyslu včetně Alana Parkera, Jean-Jacqua Annauda, Jeanne Moreau, Francise Forda Coppoly, Davida Lynche a Constantina Costa-Gavry. Esauira byla po mnohá léta synonymem world music se svým hudebním festivalem Gnawa and World music. Tento festival je velmi bohatý na emoce a hudební setkání. Fez, velmi duchovní město, také pořádá úžasný festival duchovní hudby, který je otevřený i jiným náboženstvím.

K zapamatování

Marocké festivaly kombinují různé žánry a vítají vnější vlivy na mezinárodní i oblastní úrovni.

 


Copyright © 2013 Velvyslanectví Marockého království

Realizace: Instalace Joomla